Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Čo je dobré vedieť o drevených parketách na podlahovom vykurovaní........

Marek P.

Podlahové kúrenie

          Podlahové kúrenie :

O parketách na podlahovom kúrení bolo už napísané veľa niekto doporučuje drevené parkety na podlahovku  a  druhá strana ich zatracuje nevhodné ,zoschýnajú sa podlahovka nekúri atď ,ale kde je pravda. Ja si osobne myslím že každý má kus pravdy, len treba si to dať vysvetliť .Pokúsim sa Vám to nejako objasniť. 

 

       1 .Na podlahové kúrenie pokladáme parkety už asi 17 rokov a ešte nik sa mi nesťažoval že by mu podlahovka nekúrila samozrejme že všetky parkety na                 podlahovke  nemali väčšiu hrúbku ako 14,5 mm a skoro všetky boli prilepené o podklad (posledné roky už iba lepíme)

                                         Lepenie-dvojvrstvch-parrkiet.jpg - 80.46 kB

  1. Používame viacvrstvové drevené podlahy s hrúbkou 10 - 15 mm slabšia konštrukcia je pri zmenách teploty nestabilná a podlahy hrubšie než 15 mm nezaručujú dobrú priestupnosť tepla. Výhodou vrstvených parkiet je ich stabilita .

                                                 deska-trojwarstwowa-stop.jpg - 50.22 kB

    

  1. Masívne drevené parkety do hrúbky 12 mm a šírky max 60 mm sú na podlahovku vhodné ( pomer šírky ku hrúbke) širšie rozmery robia troch problém zoschýnajú a korítkujú tak ich ani nedoručujeme. Samozrejme pri masívnych podlahách je trocha zložitejší spôsob pokládky ale všetko sa dá zvládnuť a potom to funguje.

 

  1. Koeficientami priepustnosti tepla sa nebudem oháňať lebo parketa ktorá je prilepená na lepšiu priepustnosť ako tá istá parketa polozená na plávajúci spôsob, potom je to len na zákazníkovi aký spôsob pokládky si vyberie.(netreba sa dať presvedčiť že aj na plávajúco to bude kúriť áno ale ako )

 

  1. Netreba zabudnúť aj na keramiku čo je veľmi dobrá vec na podlahovku veľmi malý tepelný odpor a žiadna údržba ale prestavte si že podlahovka nekúri  je prechodné obdobie alebo je chladnejšie a sedieť v obývačke bez papučiek alebo hrubších ponožiek nebude nič príjemné.

 

  1. Jednou z najlepších vlastností olejovaného dreva je že je veľmi príjemné na dotyk bosou nohou jednoducho je teplé. Ďalšou výhodou olejovaných parkiet je že renovácia sa nerobí brúsením ale iba hĺbkovým čistením , prepadovaním a preolejovaním (samozrejme že nemôže byť totálne zničená) Drobné škrabance sa opravujú jemným pobrúsením a zaolejovaním poškodeného miesta nevidno žiaden fľak ako pri lakovaných podlahách.

 

  1. Aby som nezabudol veľmi dôležitú vec VLHKOSŤ podkladu pre pokládky drevených parkiet je prípustná vlhkosť podkladu max 1,8 % v CM meraní a pri anhydritových (sadrových) poteroch iba 0,3 % CM. Pred samotným meraním treba prekúriť poter  na to slúži vykurovací diagram na obrázku.

 

                                                 

                           Myslím že to by bolo všetko o čom som Vám chcel povedať o parketách na podlahovom kúrení.

  V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom podlahového vykurovania  ma kedykoľvek kontaktujte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.  alebo na tel.                                                                                                                   0905 719 563